المپیاد نانو

المپیاد نانو ایران در زمینه علوم و فناوری نانو با هماهنگی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و وزارت آموزش و پرورش و با همکاری باشگاه دانش‌پژوهان جوان و بنیاد ملی نخبگان برگزار می‌گردد.

اولین المپیاد نانو در سال ۱۳۸۹ زیر نظر ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری نانو برگزار شد. مدیریت بخش المپیاد دانش آموزی و جشنوارهٔ نانو را باشگاه نانو بر عهده دارد. دانش آموزان متوسطه دوم و همچنین دانش آموزان پایه نهم متوسطه اول امکان شرکت در این المپیاد را دارند

مباحث این المپیاد شامل بخش‌های عمومی از مباحث شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و مباحث تخصصی نانو فناوری می‌باشد. مباحث عمومی تکنولوژی نانو شامل خواص نانو مواد، روش‌های سنتز (تولید نانومواد)، آنالیز و طیف‌سنجی (مشخصه یابی)، کاربرد نانو مواد هستند.

این المپیاد در حال حاضر شامل ۳ مرحله است؛ مرحله اول (غربالگری) شامل ۴۵ سؤال تستی و مرحله دوم ترکیبی از سوالات تستی و تشریحی است. از مرحله دوم به‌طور معمول ۳۰ نفر برتر به مرحله نهایی در تهران دعوت می‌شوند که در یک دوره ۱۰ روزه به رقابت می‌پردازند.

مباحث این دوره تخصصی تر است و توسط اساتید دانشگاه تدریس می‌شود؛ بخش اعظم این مرحله که از آن تحت عنوان دوره عملی نیز یاد می‌شود در ازمایشگاه‌های تخصصی انجام می‌پذیرد.

در حال حاضر این المپیاد با همکاری آموزش و پرورش، باشگاه دانش پژوهان جوان و مرکز پروش استعدادهای درخشان توسط باشگاه نانو برگزار می‌شود. برخلاف دیگر المپیادهای کشور تاکنون برای المپیاد نانو با شرکت کنندگان چند هزار نفری و 12 سال سابقه، هیچ سهمیه‌‌ی کنکوری در نظر گرفته نشده‌است و انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک بنیاد ملی نخبگان این سهمیه را به مدال آوران المپیاد نانو اختصاص دهد. با این حال مدال‌آوران عضو بیناد ملی نخبگان می‌شوند. همچنین این دانش‌آموزان نخبه پس از ورود به دانشگاه به عضویت کانون برگزیدگان باشگاه نانو در می‌آیند و از حمایت‌های ستاد نانو بهره‌مند می‌شوند.

نمونه سؤالات المپیاد نانو

بانک سؤالات مرحله اول

بانک سؤالات مرحله دوم

پاورپوینت معرفی سرفصل‌ها و منابع المپیاد نانو